PRAKTYCZNE INFO

Komunikacja Miejska

 1. Na terenie Barcelony obowiązują ujednolicone bilety na wszystkie środki transportu komunikacji miejskiej: metro, autobus, tramwaj. Oznacza to, ze kupując bilet w metrze jest on ważny i w autobusie i w tramwaju. Rekomendujemy jako najbardziej ekonomiczny i wygodny  bilet T-10. Najprostszy sposób zakupu biletów to automaty, które znajdują się na każdej stacji metra.
 2. Do autobusu zawsze wsiadamy przez przednie drzwi, a wysiadamy tylnymi. Przed przystankiem na którym chcemy wysiąść z autobusu należy przycisnąć jeden z wielu przycisków znajdujących się w autobusie, ponieważ, jeśli nikt nie wsiada i nikt nie wysiada, pojazd nie zatrzymuje się. Podobnie  na przystanku – jeśli chcemy, aby autobus, do którego chcemy wsiąść zatrzymał się – musimy unieść rękę.
 3. Godziny funkcjonowania metra:
 • od niedzieli do czwartku: 05:00 – 00:00
 • piątek: 05:00 – 02:00
 • sobota: 24h/na dobę

STRONA WEB: www.tmb.cat

Bikini czy kalosze?

Przydatne linki do oficjalnych stron internetowych

 1. Prywatny transport z lotniska z polskim kierowcą: www.transport-barcelona.pl
 2. FC Barcelona: www.fcbarcelona.es
 3. Komunikacja miejska: www.tmb.cat
 4. Oficialna strona Katalonii z podpowiedziami i poradami : www.catalunya.com
 5. Oficialna strona miasta Barcelony: www.barcelonaturisme.com
 6. Koncerty i inne wydarzenia ze świata kultury i sztuki: www.timeout.es
 7. Konsulat Polski w Barcelonie: www.barcelona.msz.gov.pl

Uwaga na złodziei!

Barcelona jest miastem bezpiecznym jeśli chodzi o przemoc fizyczną. Niestety, jak każde duże miasto, przyciąga rzesze kieszonkowców którzy są mistrzami w swym fachu. Jeśli nie będziemy wystarczająco uważni, nawet nie poczujemy jak ¨mistrz¨ wyciąga nam z kieszeni lub torebki portfel, telefon czy aparat fotograficzny. Złodzieje w Barcelonie szczególnie upodobali sobie turystów i to właśnie oni najczęściej padają ofiara ich działalności. Ale przy odrobinie uwagi i przestrzegania podstawowych zasad ostrożności, możemy uniknąć przykrych niespodzianek.

Zalecane środki ostrożności:

 • na spacery po mieście zabierać tylko to, co jest nam potrzebne (szczególnie jeśli chodzi o dokumenty)
 • pamiętać o zapinaniu plecaka czy torebki
 • plecak najlepiej nosić z przodu, a torebkę przytrzymywać ręką; w barach i na ławeczkach: nie kłaść torebek na siedzeniu obok, lub nie przewieszać przez oparcie, najlepsze miejsce to nasze kolana
 • szczególną uwagę zachować w miejscach zatłoczonych, metrze, przy zakupie biletów w automatach, w miejscach typowo turystycznych,
 •  być czujnym jeśli zbliża się ktoś nieznajomy, zagaduje nas i próbuje odwrócić uwagę – zapewne jego kolega czeka tylko na moment, w którym zapominamy o naszym dobytku.

Mamy nadzieje, ze dzięki naszym wskazówkom wyjedziecie z Barcelony tylko z miłymi wspomnieniami.